Loading...

Sizi ve Bebeğinizi Önemsiyoruz

Azoospermi

Azoospermi Nedir?

Dünyadaki birçok çift kısırlıktan muzdariptir. Kısırlık nedeniyle doktora danışan hastaların yaklaşık yarısında sperm sayıları düşüktür. Normal aralıklara göre numunede en az 40 milyon sperm bulunmalıdır. Eğer kişide sperm yoksa ya da normalin çok aşağısında ise, buna azoospermi tanısı koyulabilir.

Azoosperminin Sebepleri Nelerdir?

Azoosperminin 2 ana nedeni kanalların tıkanması veya sperm üretiminin olmamasıdır. Tıkanma temel olarak kistler, lezyonlar, enfeksiyonlar veya ameliyatlardan kaynaklanır. Sperm üretim problemleri varikosel, kriptorşidizm, enfeksiyon, genetik bozukluklar, hormonal problemler veya idiyopatik olabilir.

Azoospermi Nasıl Tedavi Edilir?

İlk olarak, hastanın azoospermisi olup olmadığını belirlemek önemlidir. Bu spermiyogram adı verilen bir yöntem kullanılarak anlaşılabilir. Her 2 haftada bir incelenen 2-3 spermiyogramdan sonra sperm hücresi görülmezse, azospermi teşhisi konulur. İlk izlemede temel hormonal profil, testiküler sonografi, Y mikrodelesyon analizi ve karyotipleme bulunmalıdır. Analizden sonra tanıya dayalı tedavi modeli uygulanmalıdır.

Mikroskopik TESE yöntemi, olgun spermatozoayı bulmak için her iki testisin de biyopsisidir. Testis dokuları büyütülerek, biyopsi örnekleri testislerden elde edilir. Mikroskobik TESE neredeyse en başarılı biyopsi yöntemidir ve % 50'ye kadar sperm ortaya çıkarabilir.