Loading...

Sizi ve Bebeğinizi Önemsiyoruz

Erkek Kısırlığı

Her beş erkekten birinde erkek kısırlığı gözlemlenmektedir. Kadın kısırlığını da aynı şekilde pek çok kişide görülebilmektedir. Ancak, erkek kısırlığı hakkında yeterince bilgimiz var mı? Erkekler yeterince test edildi mi? Size bu konularda kısa bilgi vereceğiz…

Olgun yumurtaları dölleme yeteneğine sahip spermler testislerde üretilir. Bu üretim döngüsü 80 ila 90 günde tamamlanır. Olgunlaşmış ve döllenme kabiliyetine sahip spermler, öncül sperm hücrelerinden üretilir.

Boşalma sonucu sadece spermde sperm yoktur. Bu sıvının büyük bir kısmı seminal vezikül sıvısı olarak adlandırılan özel bir sıvıdır. Kalan kısımlar prostat sıvısı, diğer sıvılar ve sperm hücreleridir. Sperm analizinde, sperm sayıları, semende toplam ve 1 ml olarak hareketlilik ve şekiller başlangıçta kontrol edilir. 3 ila 5 günlük cinsel yoksunluğun ardından normal değerler aşağıdaki gibidir:

Toplam sayım 40 milyon

1 ml'de 15 milyon

Toplam hareketlilik en az % 40

İleri hareket (A + B) en az % 32

 

Bu sayılarla ilgili bir sorun gözlemlersek erkek kısırlığından söz ediyoruz. Rakam 1 ml'de 5 milyonun altındaysa veya hareketliliği düşükse veya normal olarak şekillendirilmiş sperm yoksa, çeşitli testlerden sonra tıbbi tedavi gerekebilir veya intrauterin tohumlama / IVF düşünülebilir.

Erkek kısırlığının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz: beyinden salınan hormonlarla ilgili konular, testislerde üretim bozukluğu, üretilen spermlerin boşalmasına ilişkin seminal kanaldan kaynaklanan sorunlar veya bilinmeyen nedenler.

Günlük yaşamımızda en sık görülen erkek kısırlığının nedenleri şunlardır:

 • Y mikrodelesyonu: Genetik problemler
 • İnmemiş testis: Testislerin yer değiştirmesi
 • Varikosel: Testis arterlerinde genişleme

Verilen sperm numunesi canlı sperm hücrelerini içermiyorsa, buna azospermi diyoruz. Bu gibi durumlarda, sperm analizini birkaç gün sonra tekrarlarız. Azospermi bir kez daha tespit edilirse, ek testler talep ediyoruz.

Bu testler şunları içerir:

 • Testis ultrasonu
 • Kromozom analizi
 • Hormonlar

Genellikle toplumun %1’inde azospermi bulunuyor. Ancak azospermi şüphesi ile hastaneye başvuran kişilerin %20’sine kesin olarak azospermi tanısı koyuluyor. Azospermi tanısı için birden fazla test yapmak gerekiyor. Peki, azospermi olan erkekler için de çocuk sahibi olmak mümkün mü?

Azospermi vakalarının %40’ında kanallarda tıkanıklık söz konusudur. Bu gibi durumlarda, tıkanıklığa neyin sebep olduğunu anlamaya dair testler yapılır. Konjenital kanal yokluğu veya enfeksiyon nedeniyle kanalların tıkanması azospermiye neden olabilir. Bu durumlarda olgun sperm hücrelerini elde edebiliyoruz. Sıkışık damarlardan spermler alarak veya kanal yoksa çocuklara testin dokusundan spermler alınarak mikroenjeksiyon yapılabilir.

Azospermi vakalarının %60’ında ise, testislerde sperm üretimine dair hatalar mevcuttur. Bu gibi durumlarda ise olgun sperm elde etmek zordur. Bu durumlar, şunları içerir;

 • Hipogonadizm; beyin hormonlarında konjenital problemler
 • İnmemiş testis
 • Kemoterapi / radyoterapi sonrası üretim bozukluğu
 • Klinefelter sendromlu bireyler
 • Y mikrodelesyonuyla bireyler
 • Testis enfeksiyonu geçirmiş olanlar
 • Testis ameliyatı geçirenle

Bu durumlarda sperm analizinde canlı olgun sperm hücreleri elde edilemeyebilir. Bu aşamadan sonra hormonlar izlenebilir ve gerekirse hormon tedavisi başlatılabilir. Azospermi vakalarında, sperm elde etmek için birkaç teknik kullanılır.

TESE: Testislerden doku örneği alınarak mikroskop altında sperm araması

TESA: Testis kanallarından spermlerin bir iğneyle alınması

Bu yöntemleri kullanarak erkeklerde yaklaşık % 30-40 canlı sperm hücresi bulabiliyoruz.