Loading...

Sizi ve Bebeğinizi Önemsiyoruz

ROSI Tekniği hakkında

Rosi Tekniği Hakkında Her şey

Rosi tekniği; klasik tüp bebek tedavisinde meni örneğinden olgun sperm hücreleri toplanarak yumurta içine konur ve sağlıklı döllenme elde edilir. Rosi tekniğinde ise olgunlaşmamış sperm hücresi olgun hale getirilerek döllenme için uygun sperm hücresi elde edilir. Rosi tekniği hakkında her şey sizler için detaylandırılmıştır.

 

Rosi tekniği ile sağlıklı embriyo elde edilir mi?

Rosi tekniği ile bugüne kadar elde edilmiş embriyolar sağlıklı bir şekilde döllenmiş, sağlıklı gebelikler elde edilmiş, sağlıklı doğumlar sonucunda bebekler dünyaya gelmiştir. Yapılan rosi tekniği uygulamalarından herhangi bir sorun ile karşılaşılmamıştır.

Rosi tekniğinde gebelik şansı ne kadar?

2016 yılında yapılan test çalışmalarında 14 yumurta üzerinde uygulanan teknik sonucunda 14 başarılı döllenme sağlanmıştır. 2016 yılından sonra günümüze kadar uygulanan rosi tekniği ile gebe kalma oranı yüzde 60 lara kadar çıkmıştır. Gelişen teknoloji ile ilerleyen zamanlara başarı oranının daha da yükselmesi beklenmektedir.

Rosi tekniği kimlere uygulanır?

Rosi tekniği, hiç spermi olmayan erkek hastalara, spermi hasar görmüş sperm nedeni ile çocuk sahibi olamayanlara, daha önce mikro TESE uygulaması yaptırmış hastalara, çocuk şansı olmayan kişilere uygulanır.

Rosi tekniği nasıl uygulanıyor?

Rosi tekniğinde öncelikle neden sperm oluşmadığı araştırılarak tespit ediliyor. Yapılan tespitlerden sonra mikro cerrahi yöntemi olan mikro tese, tesa yöntemleri ile testis içinde yuvarlar olarak kalan spermler toplanıyor. Spermatid adı verilen bu spermler labaratuvar ortamında uyarılarak kuyruk gelişimi olması ve olgunlaşması sağlanır. Olgunlaşan spermler tüp bebek tedavisinde kullanılır ve sağlıklı embriyo oluşması sağlanır.

Rosi tekniği sperm yapısını bozar mı?

Rosi tekniği uygulamasında olgunlaşmamış olan yuvarlar spermatid hücrelere elektrik akımı verilerek kuyruk gelişimin tamamlaması sağlanır. Bu işlemler sırasında hücre DNA sına zarar verecek herhangi bir işlem uygulanmadığı için hücre yapısı değişmez, zarar görmez veya bozulmaz. Bu nedenle rosi tekniği ile uygulanan hastanın sperm yapısının bozulması söz konusu değildir.

Rosi tekniği çocuk sahibi olamayanlar için yeni bir umut ışığı olmuş, sağlıklı embriyoların elde edilmesini sağlamıştır. Hakkında yanlış bilgiler olan rosi tekniği ile ilgili her hangi bir olumsuz nokta olmadığı gibi yeni bir teknoloji olmasına karşın başarı oranı yüzde 60 lara kadar ulaşmıştır.