Loading...

Sizi ve Bebeğinizi Önemsiyoruz

TESE Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

  • Home
  • Blog
  • TESE Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

TESE Yöntemi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kısırlık problemi, erkeklerde oldukça yaygındır. Erkekler için kısırlık testleri, semende sperm sayısı ve kalitesi ile ilişkilidir.

TESE (Testis Sperm Ekstraksiyonu) metodu günümüzde erkek kısırlığının çözümünde yaygın olarak kullanılmaktadır.

TESE Yöntemi Nedir?

TESE, biyopsi işlemi gerçekleştirerek cerrahi işlemle testislerden sperm elde etme yöntemidir. TESE yöntemi, erkek kısırlık vakalarında kullanılan en yeni tekniklerden biridir. Çünkü bu yöntem, spermlerinde canlı sperm hücresi bulunmayan (azospermi) veya tamamen immobilize sperm yapan kişilere uygulanır.

TESE Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Azospermi genellikle obstrüktif ve obstrüktif değildir. Hemen hemen tüm obstrüktif azospermi vakalarında, spermler testislerden TESE metodu ile elde edilir. Bununla birlikte, obstrüktif olmayan azospermide, TESE yöntemiyle sperm kazanma oranı yüzde 50 civarındadır. TESE tarafından çok sayıda sperm elde edildiğinde, gerekli olanlar kullanılır. Diğer spermler sonraki mikroenjeksiyon yöntemleri için dondurulabilir.

TESE Yönteminden Kimler Yararlanabilir?

TESE yöntemini gerektiren farklı durumlar vardır. Bunlar arasında sperm kanallarının tıkanması, doğuştan problemli sperm kanalları, hormonal faktörler, genetik nedenler, ilaçlar, radyasyon ve kabakulak sonrası enfeksiyon bulunur.

TESE Metodunda Başarıyı Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Kısırlık problemi yaşayan 10 baba adayından birinde sperm analiz sonuçlarında azospermi vardır. TESE yönteminin başarısı, bu sorun için önemli bir çözüm olan birkaç faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında spermatik boyut, spermatik biyopsi sonucu, doku ayırma yöntemleri, TESE öncesi hormonal tedavi, genetik değişiklikler ve FSH düzeyi bulunur.